Chopin na UW

Z okazji roku Chopinowskiego zapraszamy na Dzień Chopina na UW. Dla miłośników naszego wielkiego muzyka jak i dla wszystkich, którzy lubią miło spędzić czas pracownicy i studenci Uniwersytetu przygotowali mnóstwo atrakcji. Zapraszamy na Kampus Główny UW przy Krakowskim Przedmieściu w dniu 30 maja od godziny 13:00 do wieczora. W programie między innymi gry i zabawy z czasów dzieciństwa Chopina, stylowa kawiarnia, Salonik Chopinów, małe kino i koncerty muzyków.

Szczególnie gorąco zapraszamy na dziedziniec UW, gdzie od godziny 14.00 czekają Państwa atrakcje przygotowane przez „Warszawiankę”!
Pierwszą z nich będzie polonez na 200 par w 200-lecie urodzin Fryderyka. Poza naszym Zespołem w wielkim korowodzie wezmą udział tancerze z zaprzyjaźnionych zespołów z Warszawy i nie tylko.
Zaraz po polonezie zapraszamy na kolorowy i bardzo ludowy koncert „Warszawianki” i zaproszonych Zespołów. Zaprezentują się:

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej

no images were found

Powstał w 1951 roku. Rozśpiewani i roztańczeni studenci podbili serca milionów ludzi w Polsce oraz niemal całego świata. Oprócz Australii Zespół koncertował na wszystkich kontynentach. Do niektórych miejsc powracał wielokrotnie. Zdobył wiele nagród na Międzynarodowych Festiwalach. W repertuarze obok wiązanek z różnych regionów Polski, znajdziemy wiele widowisk takie jak „Sobótki”, „W podkrakowskiej karczmie” czy „Wielkanoc na Kujawach”. Kadra artystyczna to wysokiej klasy twórcy którzy odcisnęli piętno na wizerunku Zespołu.

no images were found

Głównym osiągnięciem jest fakt, iż każdego roku przyciąga on dziesiątki młodych ludzi, których rozkochuje w polskich tradycjach i pięknie rodzimej kultury. A oni dzielą się z Zespołem swoimi zdolnościami, swoim czasem, swoją młodością i radością życia. Tworzą oni wspólnotę która wydała ponad 140 małżeństw.

Zespół zaprezentuje Tańce Huculskie.

Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej

no images were found

Jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zespół powstał w 1972 roku przy zarządzie uczelnianym Związku Młodzieży Wiejskiej. Założycielką zespołu była Zofia Solarzowa – wybitna działaczka polskiego ruchu ludowego. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 100 studentów warszawskich szkół wyższych, głównie SGGW.

no images were found

Na repertuar zespołu składają się tańce narodowe, widowiska oraz pieśni i tańce ludowe z terenów centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polski. Członkowie zespołu przygotowują również programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Wieloletni dorobek artystyczny PROMNYCH jest dziełem wielu wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza zespołu.
Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swą działalność artystyczną był wielokrotnie honorowany i nagradzany.

Zespół zaprezentuje Tańce Łowickie.

Zespół Tańca Ludowego „PROMYKI” z Wieliszewa

no images were found

Zespół PROMYKI jest reprezentacyjną grupą artystyczną Gminy Wieliszew, kultywującą na scenie tańce, pieśni i obrzędy ludowe naszego kraju oraz polskie tańce narodowe. Powstał jesienią 1998 roku z inicjatywy grupy miłośników polskiego folkloru.
Kierownikiem, instruktorem i choreografem zespołu jest Dariusz Skrzydlewski – były tancerz „Warszawianki”. W Zespole tańczy prawie 150 osób z Wieliszewa i okolic. Członkowie Zespołu z dużym powodzeniem uczestniczą w Ogólnopolskich Turniejach Tańca Polskiego w Formie Towarzyskiej, których są wielokrotnymi laureatami. Pary z Wieliszewa sięgały w tej dyscyplinie tańca po tytuły indywidualnych mistrzów i wicemistrzów Polski.

no images were found

Swoimi tańcami PROMYKI uświetniają wiele imprez o charakterze lokalnym, ogólnopolskim czy międzynarodowym, pozostawiając wiele niezapomnianych wrażeń a młodość, radość, wdzięk i entuzjazm tancerzy urzekły już niejednego widza.
W listopadzie 2008 r. Zespół obchodził 10-lecie działalności, w trakcie organizowanego z tej okazji koncertu jubileuszowego PROMYKI zaprezentowały tańce i pieśni 11 regionów Polski.
Lista nagród i innych osiągnięć Zespołu na terenie kraju wydłuża się z każdym rokiem. Wielokrotnie PROMYKI prezentowały się również poza granicami kraju, biorąc udział w kilku międzynarodowych festiwalach folklorystycznych m.in. we Włoszech, na Węgrzech, w Bułgarii, w Turcji, na Białorusi oraz w Indiach.

Zespół zaprezentuje Tańce Żywieckie.

Teatr Tańca WPS (Wielka Potrzeba Sztuki)

no images were found

WPS jest niezależną grupą artystyczną pracującą i współpracującą z jej założycielem i choreografem Jarosławem Wojciechowskim.
Mają na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Repertuar należy zaliczyć do muzy lekkiej. Prezentowane przez WPS spektakle często inspirowane są folklorem. Wyróżniają się ciekawą muzyką i oryginalnością choreografii. Dla tancerzy ważne

no images were found

jest klasyczne poczucie piękna, a życie bohaterów spektakli bardziej można nazwać ciekawym niż tragicznym.
Teatr Tańca Współczesnego WPS pracuje na Warszawskim Ursynowie. Występują w nim Katarzyna Badełek, Małgorzata Kozłowska, Katarzyna Warowna, Klara Wojciechowska oraz Grzegorz Ratajczyk, którzy na scenie przedstawią choreografię Jarosława Wojciechowskiego do muzyki Fryderyka Chopina.

Zespół zaprezentuje „Zwyczajną wieś” .

Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie z Siemiatycz

no images were found

Zespół istnieje 26 lat i został powołany przez dotychczasowego choreografa i kierownika artystycznego Krzysztofa Szyszko. W ciągu lat przekształcił się ze szkolnego zespołu grupującego 40 osób, w wielopokoleniowy 120 osobowy zespół, zrzeszający nawet dojeżdżające z pobliskich Siemiatyczom miejscowości dzieci i młodzież. Zespół posiada też grupę regularnie spotykających się dorosłych pasjonatów kultury i folkloru narodowego. Pracę przygotowawczą do zajęć w zespole rozpoczynają już sześciolatki w ramach bezpłatnych zajęć rytmiki w przedszkolach. Zespół siemiatycki jest szczególnie związany z Zespołem Warszawianka, gdyż wielu tancerzy z Małego Podlasia kontynuuje swoją karierę taneczną w Warszawiance. Od 1998 roku pary zespołowe biorą udział w Ogólnopolskich Konkursach Tańców Polskich rozgrywanych w formie towarzyskiej. Opiekujące się zespołem Stowarzyszenie Wspierania Kultury Narodowej MAŁE PODLASIE, zrzeszające rodziców i przyjaciół zespołu od 12 lat jest jednym z głównych organizatorów Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „O Podlaską Szyszkę – Siemiatycze” odbywającego się na początku wakacji.

no images were found

Od roku 2007 w Siemiatyczach organizowany jest Tydzień Tańców Polskich, podczas którego odbywają się m.in. warsztaty szkoleniowe dla par z zespołów zza wschodniej granicy – Litwy, Ukrainy (przewinęło się przez nie już ponad 200 osób). W ramach obchodów 25-lecia istnienia zespół podjął próbę „Bicia rekordu Guiness’a w polonezie tańczonym na ulicy Pałacowej”. 3 lipca 2009 roku w Siemiatyczach na ulicy Pałacowej, wiodącej niegdyś od Rynku do Pałacu Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, poloneza odtańczyło 116 par.

Zespół zaprezentuje Tańce Podlaskie.

Józefowski Teatr Tańca Współczesnego

no images were found

Teatr istnieje od 2005 roku, a jego założycielem jest Klara Wojciechowska – choreograf, instruktor, wieloletnia tancerka Teatru Tańca Współczesnego WPS. Członkami zespołu są dzieci i młodzież w wieku od 13 do 18 lat, z różnych środowisk, których często łączy jedynie pasja – taniec. To dopiero początki działalności JTTW. Teatr rozwija się, poszukuje i eksploruje. W układach choreograficznych łączy ze sobą różne nurty oraz techniki taneczne. Odrzuca patos, ale nie rezygnuje z emocji. Celem jego działalności, ale także największym wyzwaniem dla jego założycielki jest uzewnętrznienie młodych tancerzy na scenie, nauczenie wyrażania emocji poprzez taniec. W Dniu Chopina na UW Teatr wystąpi w technice tańca współczesnego, inspirowanego polskim folklorem.

Teatr zaprezentuje spektakl „Dzień za dniem”.

Zespól Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka

Zespół istnieje od 15 lat. Działa w strukturach Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, a kierownikiem jest Piotr Onyszko. W repertuarze grupy znajduje się opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe i tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Podstawowym celem działalności „Wisły” jest wychowanie młodych ludzi przez sztukę – taniec i śpiew. Oprócz zdobywania umiejętności tanecznych i wokalnych młodzież poznaje polską kulturę ludową. Integralną częścią Zespołu jest kapela. W Dniu Chopina „Wisła” zaprezentuje choreografię opartą na charakterystycznych melodiach i tańcach ludowych z krajów takich jak Grecja, Hiszpania, Irlandia, Węgry, Włochy a także Polska.

Zespół wykona „Fantazję Europejską”.


Data publikacji: 24 maja 2010